Alanya

Alanya je menší turecké město, které se nachází 120 km od města Antalya. Počet obyvatel dosahuje téměř 400 000. Toto město patří mezi nejoblíbenější letoviska nejen v Turecku, ale i ve světě, každoročně sem přijíždí velké množství turistů, které lákají nádherné pláže pobřeží Středozemního moře. Rozkládá se na jižním pobřeží a je známé jako oblíbená turistická riviéra. Krásné moře každoročně láká například příznivce sportů jako je rafting či potápění. Město proto není v dnešní době domovem pouze tureckých obyvatel, naopak zde již můžeme najít až 10 000 přistěhovalců z Evropy i odjinud. Na rozdíl od sousedního města Antalya zde nepanuje nepříjemné podnebí, které by se vyznačovalo přílišnou vlhkostí, navíc je toto město také menší, pro návštěvníky tedy intimnější a příjemnější. Alanya je ideální pro milovníky sluníčka, koupání a opalování, protože denní teploty se v tomto městě mohou vyšplhat opravdu vysoko.

Historie města

V době osvobozování svaté země bylo ve městě křižáckými rytíři postaveno velké množství hradů, které nyní obklopují pobřeží ze všech stran. Hrady jsou postaveny tak, aby z jednoho bylo dobře vidět na druhý. Nachází se ve většině měst. Toto město bylo v době starověku a středověku významným centrem všech civilizací. Vzhledem k umístění na malém poloostrově ve Středozemním moři byla poloha Alanyi velmi výhodná a strategická.

Památky města

Ve městě mohou turisté najít velké množství památek, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Přímo v Atalyi můžete obdivovat například zříceninu staré pevnosti, kterou najdete na velké skále vybíhající do moře. Tato památka určitě stojí za vidění, a pokud jste ochotni si připlatit, výlet kolem pevnosti můžete podniknout například na lodičkách po moři. Mezi další zajímavé památky patří například amfiteátr v Aspendu, který se nachází v blízkosti města. Pokud vám nevadí utratit více peněz, můžete také zhlédnout nějaké představení. Další zajímavostí je antické město Side, zde si návštěvníci mohou prohlédnout zachovalé starověké řecké a římské památky. Dodnes se lidem tají dech nad atmosférou tohoto místa a nad impozantností této neobyčejné památky. Turisté mohou obdivovat také hrady, kterých je tu velké množství, ale také například skalní hroby.

Kulturní a přírodní turistické atrakce

Alanya láká turisty a návštěvníky především na úžasnou přírodu, dokonale čisté moře a nádherné rozlehlé pláže. Většina turistů si pochvaluje zejména úžasné koupání v moři, výlety na lodích, z moře můžete zahlédnout a prohlédnout si také velké množství jeskyní. Návštěvníci si také mohou vychutnat pohled na kaňon v národním parku Köprülü, který se nachází nedaleko od města Alanya. Tento kaňon je dílem stejnojmenné řeky a vyznačuje se především fantasticky modrou vodou, voda je ovšem naopak neuvěřitelně ledová. Toto místo má naprosto jedinečnou atmosféru a okouzluje každoročně velké množství návštěvníků a obdivovatelů. Podnebí ve městě Alanya je mírné středozemní, tedy pro turisty velmi příjemné a naprosto ideální k rekreaci. Díky tomu, že město je tak oblíbenou destinací, se podílí na tureckém turistickém průmyslu devíti procenty z celkového počtu. Z 30 procent se podílí i na nákupu nemovitostí zahraničními vlastníky. Alanya je v dnešní době rozhodně zárukou báječné dovolené, především jestliže toužíte po odpočinku. Ideální je zejména pro ty, kdo netouží po příliš aktivní dovolené, a kdo se chtějí na dovolené především koupat a užívat si krásného, ničím nerušeného klidu na nádherných plážích a nepotřebují se vydávat na výlety do okolí. Díky tomu, že Alanya je spíše menší město, stává se tak velmi příjemným místem k trávení vaší dovolené.

Náhodné fotky z vašich cest

Cappadochia_10
Turecko_18
Istambul_12
Istambul_9