Ankara

Město Ankara bylo ustaveno hlavním městem Turecka teprve ve 30. letech minulého století, konkrétně roku 1923. Dalo by se říci, že pro tento status se Ankara skvěle hodí díky své poloze – leží totiž téměř ve středu země.

Ankara patří mezi největší města Turecka (je druhým největším městem této země). Počet obyvatel, kteří zde žijí, se blíží pěti miliónům.

Než se stala Ankara hlavním městem Turecka, zdálo se toto místo vcelku zapomenuté. Od té doby zde však zcela jistě nastal obrat k lepšímu. Město bylo zvelebeno z architektonického hlediska a rychlostí blesku zde vyrostly vládní budovy.

Přes to všechno je však Ankara stále převyšována věhlasností Istanbulu, který se může stejně jako ona pyšnit dlouhou historií osídlení, a který býval nejen hlavním městem Turecka, ale i Římské říše. Turisté navštěvují Istanbul raději než Ankaru, ale i zde se nachází mnoho hodnotných památek, které jistě stojí za to spatřit.

Mezi nejvýznamnější památky a turistické atrakce Ankary patří Atatürkovo mauzoleum, muzea nebo vykopávky z doby římské.

Vzniklo zde také nezbytné průmyslové centrum, které však nestíhá pojmout velké množství pracovních sil, které se do města stěhuje za prací hlavně ze zemědělských regionů. Dále město podporuje infrastrukturu a vzdělání mladých lidí. Ve městě se nachází mnoho universit, čímž se město snaží zprostředkovat kvalitní vzdělání co možná největšímu počtu lidí.

Historie města

V době, kdy se na místě, kde dnes stojí město Ankara, nacházela jen stepní krajina, zavítali do těchto končin Chetité a osídlili okolí Ankary někdy během 20. století př. n. l.

Zhruba o tisíc let později zde žili Frýgové, kteří založili město, které nazvali Ankyra. (Tento název se pod vlivem starořečtiny přeměnil na Ankaru.) Ankara byla tehdy velmi významným městem, neboť zde mohly odpočívat karavany cestující mezi důležitými obchodními středisky Susou a Sardes.

Ve 3. století př. n. l. vtrhli do země Keltové (kmen Galatů) a Ankara se stala jejich mocenským centrem. Jejich nadvláda plná krutosti zde trvala až do příchodu Římanů.

Římané vyhnali Galaty, okolí města Ankara přiřkli název Galatia a Ankara se stala hlavním městem této provincie. Již tehdy byla Ankara poměrně velkým městem, žilo zde 200 tisíc obyvatel.

Během dalšího období se na území Ankary střídalo mnoho různých národů, např. Arabové. Kolem roku 1350 dobyli Ankaru Osmané a šířili odtud svou říši. Z Ankary se stala Angora, která byla méně významným městem než Ankara minulosti. Začal se zde rozmáhat obchod s ovčí vlnou. Lidé se z města postupně vytráceli, až klesl počet obyvatel na slabých 30 tisíc lidí.

Svůj význam si Ankara vydobyla zpět až na počátku 20. století, kdy se stala střediskem Tureckého odporu, který vedl Msutafa Kemal Atatürk. K úspěchu tohoto odporu jistě napomohla i strategická poloha města.

Od 13. října roku 1923 se Ankara může pyšnit svou úlohou hlavního města nově vzniklé Turecké republiky.

Památky a turistické atrakce města

Mezi nejvýznamnější památky města je zařazována Ankarská citadela. Tato historická pevnost je považována za symbol starého města a mnoho lidí ji při návštěvě Ankary používá jako orientační bod, neboť je snadno spatřitelná díky své poloze. V okolí pevnosti se nachází opevnění z doby byzantské. Citadela se nachází v historické části města, které má spíše maloměstský charakter. V jejím okolí se vyskytuje mnoho malých obchůdků, které naleznete ve starých zrestaurovaných domcích z osmanské doby. Obchodníci se zde starají o občerstvení turistů, nabízí nejrůznější veteš ve sčetných antikvariátech a prodávají drahé ručně vyráběné koberce.

Atatürkovo mauzoleum je vlastně obrovský pomník, který byl postaven na oslavu Mustafa Kemala Atatürka, prvního prezidenta Turecké republiky. Tento významný muž se narodil roku 1881 a během svého mládí získal vojenské vzdělání. Zúčastnil se války na Balkáně a pomohl osvobodit město Edirne. Známý je pro své působení v první světové válce, kde získal ke svému jménu titul „hrdina z Anafortalaru“.  Po skončení války odešel z armády a vstoupil do politiky. Vybízel Turecko, aby povstalo proti Řekům, kteří je okupovali. Atatürk se stal předsedou vlády tzv. Nového parlamentu a pod jeho vedením nakonec Turci Řeky skutečně porazili. Stalo se to v roce 1920. Toto místo, které bylo vybudováno v Ankaře na památku tohoto významného muže, je také známe jako Anikabir.

Etnografické muzeum se pyšní mnoha zajímavými předměty téměř všech národů, které kdy na území Ankary žili. Bylo založeno roku 1927 a je zde vytvořena jakási cesta historií celého Turecka (zahrnuta je i Osmanská říše). Jsou zde vystaveny nejrůznější archeologické nálezy, hlavně však předměty běžného života, jako například kovové ozdoby, obuv, oděvy všední i sváteční a hudební nástroje.

V době, kdy v Evropě zuřila druhá světová válka, vykopaly turečtí archeologové v městské části Ulus na území města Ankara pozůstatky lázní z doby římské. Tento významný nález byl datován do 3. století. Tyto lázně vznikly pravděpodobně na popud římského císaře přezdívaného Caracalla. Tyto Caracallovy lázně byly vybudovány na počest boha lékařství. Je celkem fascinující, že jsou lázně poměrně dost zachovalé. Obdivovat zde můžete přízemí, první patro i všudypřítomné nápisy.

Ke konci 20. století, konkrétně v roce 1982, archeologové nalezli typické římské divadlo, které datovaly zhruba do 2. století našeho letopočtu. Vzácné sochy, které byly nalezeny na tomto místě, byly převezeny do historického muzea Ankary.

Okolí města

I okolí města Ankara nabízí turistům mnoho zajímavých míst, které by si neměli nechat ujít. Úchvatným místem je například jezero Golbasi, které leží asi 25 kilometrů na jih od města. Atrakcí je zde restaurace, která je postavena přímo na jezeře.

Dále na jihu se pak nachází národní park Kizilcahamam Soguksu.

Blíže k Ankaře leží Incek (15 kilometrů jihozápadně), což je místo ideální pro piknik i kempování. Nachází se zde tři přehrady, díky kterým je zde možné i osvěžení v podobě koupání

Pokud však patříte k těm, kteří si raději odpočinou v náruči nějakého lázeňského střediska, můžete navštívit termální lázně umístěné 30 kilometrů severně od Ankary.

Náhodné fotky z vašich cest

Istambul_6
Cappadochia_11
Turecko_20
Istambul_21