Antalya

Antalya je oblíbené turecké město a přístav, nacházející se na tureckém pobřeží Středozemního moře. Dříve bylo město známé jako Adalia. Leží na Turecké riviéře a je jejím hlavním centrem a jeho rozloha je 20,815 km². Počet obyvatel Antalye se pohybuje přibližně okolo 1,1 milionu obyvatel. Každoročně sem přijíždí velké množství turistů, kteří obdivují nejen krásy a půvaby přírody, ale také kulturní a historické památky, kterých můžete v Antalyi najít velké množství. Díky velkému přístavu a mezinárodnímu letišti je ve městě Antalya neustále rušno, turisté zde však mohou obdivovat nezaměnitelnou vůni Orientu a neobyčejnou atmosféru.

Historie města

Antalya byla založena jako provincie Attalia nebo také Attaleia již v druhém století před naším letopočtem. Jejím zakladatelem byl král pergamonský, Attal II. Za vlády císaře Hadriána se Antalya velmi kulturně rozvinula a vzniklo zde mnoho honosných paláců a chrámů. Z římské doby pochází například známá Hadriánova brána, kterou lze najít ve staré části města, a která byla postavena roku 130 n. l.

Památky města

Ve městě můžete najít nepřeberné množství zajímavých a ojedinělých historických památek, díky kterým se Antalya řadí mezi nejnavštěvovanější turistická letoviska nejen v Turecku, ale i na světě. Kromě tří národních parků, které se zde nacházejí, můžeme vidět i několik antických památek v těchto parcích. Například v národním parku Termessos si můžeme prohlédnout ruiny starověkého města, které se nacházejí vysoko na kopci, z historie víme, že město nedokázal dobýt ani slavný Alexander Veliký.  Národní park Olympos se rozkládá na pobřeží, táhne se až k letovisku Kemer. Park v sobě ukrývá další památky, zde můžeme najít například zříceniny starověkého města Olympos. Místo se vyznačuje neobyčejnou historickou atmosférou, při níž se návštěvníkům tají dech. Zajímavým přírodním úkazem je také takzvaná Chimera, jsou to plameny hořící mezi kameny bez přičinění člověka. Dalším národním parkem je Köprülü, protéká jím stejnojmenná řeka a je známá jako okouzlující místo. Najdeme zde sice velmi studenou vodu, ta je ale neuvěřitelně modrá a čistá. Nadšenci si zde proto užívají například rafting nebo se koupají v kaňonu. To je však vhodnější spíše pro zdatnější plavce, proud totiž na některých místech může být až příliš silný. V okolí je také možné navštívit starověké město Perge, jako i starověký amfiteátr v Aspendu, kde, pokud jste ochotni si připlatit, můžete zhlédnout i nějaké představení.

Kulturní a přírodní turistické atrakce

Pokud se chcete dozvědět zajímavé informace o kultuře a historii, za návštěvu určitě stojí Městské archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout nejen exponáty, které pocházejí už z doby kamenné, ale také exponáty pocházející ze současnosti. Antalya je město, které svým návštěvníkům nabízí mnoho lákadel. Můžete se ubytovat v báječných luxusních hotelech, odpočívat na rozlehlých prosluněných plážích, prohlédnout si všechny kulturní a historické zajímavosti a památky v okolí, lze se také věnovat mnoha sportům. Toto město má však jistou nevýhodu, na rozdíl od blízké Alanye je zde často vysoká vlhkost vzduchu a musíte se smířit s tím, že sem jezdí opravdu velké množství turistů. Jestliže ale nemáte rádi studenou vodu v moři, zde si rozhodně nebudete stěžovat, voda v moři je zde spíše horká a pokud máte rádi vysoké teploty, dovolená v Antalyi je pro vás naprosto ideální volbou. Nejlepší dovolená v tomto městě by mohla být pro ty, kteří nejezdí pouze za mořem, ale chtějí se věnovat i poznávání okolí, jiné kultury a její historie, stejně jako starověkých památek, kterých je zde opravdu velké množství.

Náhodné fotky z vašich cest

Turecko_10
Myra_3
Turecko_14
Pamukkale_2