Belek

Belek je město vzdálené 30 km od Antalye. Patří mezi oblíbená letoviska na Turecké riviéře a patří, vzhledem k četnosti hotelů, mezi nejluxusnější a také nejdražší turecké destinace vůbec. Jestliže však nejste příznivcem velkých hotelů, můžete využít rovněž nabídky menších penzionů. Počasí v Belku je velkým lákadlem pro turisty z celého světa, protože teploty se zde v létě díky příznivému středomořskému klimatu pohybují většinou nad 30 stupni. V zimních měsících klesají teploty k 15 stupňům. Belek není ale vyhledáván jen proto, že se nachází u Středozemního moře a koupat se zde můžete výhradně v teplé vodě. Belek je také oblíbeným místem pro všechny golfové nadšence, protože zde můžete najít 6 golfových hřišť, několik z nich se již proslavilo ve světě. Letovisko je spíše menší, proto zde nehrozí taková přelidněnost jako například v Antalyi. Belek se dále vyznačuje svými nenahraditelnými bílými písečnými plážemi. Ty jsou dlouhé několik kilometrů, lemovány jsou především borovicovými háji. Mořská voda je zde známá jako neznečištěná, pláže zase pro svůj čistý povrch. Kromě plavání a opalování můžete využít i široké nabídky vodních sportů. Patří mezi ně například parasailing, jízda na banánu, na skútrech, můžete si také vypůjčit šlapadla.

Historie

Toto atraktivní letovisko bylo založeno v 80. letech 20. Století. Vzniklo především za turistickými účely, proto je zde vše zaměřeno na spokojenost návštěvníků, seznam služeb je opravdu dlouhý. Je zde velká konkurence hotelů, které jsou většinou čtyřhvězdičkové či pětihvězdičkové. Belek je znám jako místo, kde můžete strávit příjemnou a luxusní dovolenou, pokud vám nevadí, že si budete muset připlatit. Místo je ale vhodné i pro rodiny s dětmi, pro které je zde připravenou mnoho výhod a dovolenkových aktivit. Děti si mohou užívat sluníčko, krásný bílý písek, mohou se koupat v čistém bílém moři. Rodiče zase mohou odpočívat na nádherných plážích, plavat v moři a dovolenou si užít podle svého.

Památky města

Belek je centrem historických a kulturních památek. Turisté zde mohou vidět například antické hradby a Hadriánovu bránu, která pochází z roku 130 n. l. Tyto památky můžete najít v centru starého Beleku. Pocházejí z dob starověkých Římanů, stejně jako amfiteátr v Aspendu, který se nachází nedaleko, a který je nejzachovalejším divadlem v Turecku. V tomto divadle můžete i v dnešní době zhlédnout některá představení a vystoupení. Když se vydáte přibližně 15 km od Beleku, narazíte na pozůstatky antického města Perge, které je známé v Turecku jako nejkrásnější antické město. Proto byste jeho návštěvu rozhodně neměli vynechat. Poblíž města Alanya se nachází i antické město Side. Obě tato místa jsou jedinečná, najdete zde pozůstatky starověkých chrámů, amfiteátrů a měst. Pokud tedy máte rádi antiku, je to výlet přesně pro vás.

Kulturní a přírodní turistické atrakce

Návštěvníci Beleku mohou využít například krásné počasí ke koupání, mohou si také zahrát golf. Kromě toho můžete navštívit také Národní park Köprülü, kde najdete mnoho zajímavostí. Park se vyznačuje především krásnou subtropickou přírodou, za vidění stojí také kaňon a stejnojmenná řeka, která je známá pro svou dokonale čistou, ale ledovou modrou vodu. Řeka nabízí turistům, zejména těm odvážnějším, možnost vyzkoušet si rafting za dohledu zkušených místních instruktorů. Belek je ideálním místem k trávení dovolené zejména pro ty, kdo mají rádi pohodlí a nevadí jim sáhnout si kvůli němu hlouběji do kapsy, či pro ty, kdo rádi hrají golf, stejně jako pro ty, kteří si to chtějí vyzkoušet. Jestliže jste příznivci golfu či skvělých hotelů, budete se v Beleku cítit jako v ráji a dovolenou si náležitě užijete. Na své si ale přijdou také obdivovatelé historických památek a architektury.

Náhodné fotky z vašich cest

Istambul_16
Turecko_13
Istambul_17
Turecko_19