Bodrum

Bodrum je malé turecké přístavní město, které se nachází na Egejské riviéře. Patří mezi nejluxusnější letoviska tady i ve světě. Bodrum je oblíbeným místem pro dovolenou především pro Turky, kteří jsou ochotni utratit za dovolenou větší finanční obnos. Proto se také ceny v celém letovisku pohybují tak vysoko. Na druhou stranu, turisté zde mohou obdivovat nádherně a dokonale čisté pláže, město samo o sobě je velmi dobře udržované, avšak má pořád svou osobitou atmosféru. Nové domy se tu spíše nestaví, proto zde můžete vidět mnoho původních domů. Pobřežní pláže jsou čisté a lemované palmami, ty vzdálenější od centra města jsou navíc méně rušné a klidnější. Ve městě se nacházejí dvě přístaviště, přičemž jedno je soukromé. Druhé je určeno výletním lodím a trajektům.

Historie města

V období starověkého Řecka a Říma se městu Bodrum říkalo Halikarnassos. Právě v tomto městě kdysi stála hrobka krále Mausolea, jehož jméno později dalo název všem podobným stavbám, mauzoleím. Tato hrobka, která byla postavena ve 4. století př. n. l., a které říkáme halikarnasská, tvořila součást starověkých sedmi divů světa. Nedochovala se však v neporušeném stavu, neboť v roce 1581 použili křižáci její stavební materiál na stavbu pevnosti. Ale na místě, kde se mělo mauzoleum nacházet, si můžete prohlédnout model starověkého města v malém muzeu. Jsou zde zachovány i některé původní dochované hrobky a artefakty, většina originálů je ovšem k vidění v Britském londýnském muzeu.

Památky

Kromě mauzolea v Halikarnassu mohou návštěvníci obdivovat i řadu dalších památek. Jedná se například o pevnost sv. Petra, která pochází z 15. století a byla postavena Johanity. Turisté z hradeb mohou obdivovat nádherný a nezapomenutelný výhled nejen na Bodrumský záliv, ale i na krásné okolí. Jestliže jste nadšenci do podvodní archeologie, určitě vás potěší, že uvnitř hradu se nachází muzeum podvodní archeologie. Když se budete procházet po nádvoří pevnosti, nezapomeňte si prohlédnout původní zde vystavené amfory, které byly nalezeny v moři nedaleko Bodrumu. Některé z těchto památek jsou staré až 3 400 let, takže určitě stojí za to je vidět. Kromě amfor zde můžete spatřit také nalezené vraky lodí v okolí. Můžete také vidět zboží převážené právě na těchto lodích, jedná se například o kanaánské zlaté šperky pocházející z doby bronzové, mezi vystavené exponáty patří také zlatý skarabeus egyptské královny Nefertiti. Pokud jste silnější povahy a nebojíte se, můžete se vydat také do mučírny a hladomorny.

Turistické atrakce

Jestliže si chcete dovolenou užít a pojmout ji zábavně, Bodrum je místo přesně pro vás. Navíc nabízí velké množství zábavních podniků. Můžete se také kochat výhledem na přístaviště například z některé z kaváren. Další možností jsou masáže v tureckých lázních, díky kterým bude vaše dovolená ještě o mnoho příjemnější. Pokud se jedná o restaurace, platí, že čím blíže k pobřeží se nacházíte, čím vyšší jsou ceny. Navíc, jestliže se vydáte na místa od pobřeží vzdálenější, nejen že ušetříte, ale zachytíte také pravou a autentickou vůni Turecka, která u pobřeží, vzhledem k velkému množství turistů, není tak patrná. Každý večer ve městě začíná pravý noční život. Navštívit můžete noční kluby, diskotéky a bary. Nejznámější podnik, který můžete ve večerních hodinách navštívit, je Halakarnas Disco. Obyvateli města je označován jako nejhlučnější diskotéka v celém Středomoří, hlasitá hudba je zde slyšet až do rána.

Pokud si však chcete vydat na výlet na moře, mezi velmi oblíbené atrakce patří lodní výlety. Můžete se vydat například trajektem na řecký ostrov Kos. Pokud se rozhodnete pro plavbu, naskytne se vám mnoho překrásných míst, která stojí za to vidět.

Náhodné fotky z vašich cest

Myra_1
Cappadochia_1
Turecko_20
Turecko_3