Çeşme

Město Çeşme  je jedním z nejoblíbenějších dovolenkových míst v Turecku. Leží na pobřeží tureckého Egejského moře a počet obyvatel v tomto městě činí přibližně okolo 25 000 lidí. Do města Çeşme přijíždějí lidé především za odpočinkem, dojíždějí sem hlavně lidé z větších měst, především z nedalekého města Izmir, kteří hledají klidné a nerušené prostředí. Když nastane turistická sezóna v letním období, hotely praskají ve švech, počet obyvatel může narůst až do počtu 350 000 lidí. Naopak během letních měsíců se město zdá až opuštěné, žijí zde pouze stálí obyvatelé. Návštěvníci v tomto městě mohou obdivovat například krásné bílé písečné pláže, které jsou známé svou čistotou. Většina turistů neodolá a přijíždí v létě i přesto, že lidí je tu v tomto období opravdu hodně. Město Çeşme se neustále rozvíjí a v dnešní době pochází většina příjmů obyvatel z turismu a cestovního ruchu. Ve městě jsou neustále zakládány nové hotely, takže návštěvníci tohoto místa se nemusejí obávat, že by měli nedostatek komfortu.

Historie

Vznik města Çeşme se datuje od roku 1000 př. n. l. V tehdejší době sloužilo jako přístav pro město Erythrai. Známé bylo již v římské době pro své termální prameny, už v té době sem přijíždělo velké množství návštěvníků. Z dnešní doby je slavná především pevnost, která byla postavena ve 14. století. Vznikla především z obranných důvodů, měla korigovat dopravu mezi tureckou stranou na pevnině s řeckým ostrovem Chios. V roce 1770 byla turecká flotila po bojích s Rusy poražena a nakonec potopena. V roce 1923 bylo také město Çeşme donuceno přesídlit obyvatelstvo na jiná území. V této době bylo město především řecké.

Turistické atrakce

Návštěvníci, kteří se chtějí vypravit i někam jinam než do města, se mohou vydat například na 10 kilometrů vzdálený ostrov Chios, na který se dá pohodlně dostat lodí.  V okolí města se mohou turisté opalovat na krásných bílých plážích. Přibližně 10 kilometrů na jihozápad od města se nachází pláž Altinkum, což v překladu znamená Zlatá pláž. Název byl odvozen podle zlatavě zbarveného písku, který láká na toto místo turisty z okolních letovisek. Jestliže jste příznivci vodních sportů, můžete si na pobřeží vyzkoušet například surfování, pro které jsou právě zde naprosto ideální podmínky. Hlavní výhodou je, že vítr je většinou stálý a neměnný a proudí k Černému moři.  Samozřejmě je možné vypůjčit si zde veškeré potřebné surfařské vybavení a vašemu zážitku již nic nestojí v cestě. Jestliže jste v tomto sportu úplní začátečníci, ničemu to nevadí, protože je zde také stálá nabídka kurzů právě pro začínající surfaře. Můžete se zde věnovat také potápění, pokud máte tento sport rádi. Začátečníci, ale i pokročilejší potápěči zajisté ocení nabídku potápěčské školy, které určitě stojí za to. Jestliže si jste už jistí a v potápění již máte nějaké zkušenosti, můžete si vyzkoušet například potápění přímo z lodě. Vzhledem k tomu, že město je navštěvováno často turisty, kteří míří za odpočinkem, jsou zde k dispozici také lázeňské služby pro každého. Stejně jako ve starověkém Římě se používaly léčivé termální prameny, například u letoviska Ilica, tak je tomu i v dnešní době na ostrově Çeşme. Termální prameny turisté vyhledávají zejména pro jejich známé léčivé účinky a jejich dobrý vliv na organismus člověka při onemocnění. Turisté sem tedy nejezdí pouze na obyčejné dovolené, ale také na ozdravné pobyty. Jestliže chcete vidět i něco z historie tohoto města, můžete si prohlédnout historické městské lázně Hamam, které dokonce i dnes nabízí různé služby. Můžete si objednat například masáž podle svého přání nebo nejrůznější koupele.

Náhodné fotky z vašich cest

Turecko_15
Istambul_7
Turecko_14
Pamukkale_2