Efes

V dřívějších dobách stálo na místě dnešního tureckého města Efes město Efesos, které bylo známým poutním místem. Toto místo tvoří součást starověkých sedmi divů světa, protože se zde nacházel Artemidin chrám. Ten pochází z 6. století př. n. l. a mnoho stovek let byl znám jako svaté místo. Ve městě žilo kdysi dávno kolem 250 000 obyvatel. Artemidin chrám si ale dnes můžeme pouze připomínat, protože byl zničen Křesťany ve 4. století n. l. Návštěvníci tohoto místa si ale mohou prohlédnout zbytky tohoto chrámu v podobě jednoho stojícího sloupu. Místo není ale navštěvováno pouze archeology, ačkoliv se jedná o místo jako stvořené pro milovníky architektury stejně jako antického umění.

Historie

V období slavné Římské říše byl Efesos jejím druhým největším městem. Byl také jedním z nejslavnějších míst v Malé Asii. Město se vyznačovalo především přepychovými a impozantními stavbami, na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit, jestliže navštívíte toto neobyčejné místo. Ačkoliv většina původních antických budov je zničena, předpokládá se, že Efes ukrývá mnoho památek, které dosud ještě objeveny nebyly. Efes je v současnosti především archeologickou lokalitou, ale pro běžné návštěvníky je rovněž atmosféra tohoto místa neopakovatelná. 

Památky

Nejdůležitějším a nejznámějším prvkem celého Efesosu je Celsova knihovna, která už z dálky přitahuje pozornost turistů díky svému výraznému a zdobenému průčelí. V současné době zde stojí opravená knihovna, která byla znovu postavena podle originálu, od kterého je téměř k nerozeznáním. Oprava této stavby trvala několik let, ale podle odborníků je velmi povedená. Bohužel jsou ale exponáty, jako sochy a zdobení na knihovně kopiemi. Originální díla si turisté mohou prohlédnout v Efeském muzeu v rakouské Vídni. Celsova knihovna měla původně sloužit jako hrobka pro římského guvernéra Celsuse, pro něhož ji postavil jeho syn. Hrobka obsahovala několik tisíc svitků obsahujících veškeré soudobé vědění světa. Nedaleko této knihovny můžete najít Augustovu bránu, která vás zavede přímo do centra města Efes. Stejně jako většina stavem tohoto města, i tato památka vyráží dodnes dech svou impozantností.

Ve městě se ale z památek nenachází pouze knihovna, můžete zde najít i mnoho dalších antických staveb a chrámů. Narazíte také například na lázně, tělocvičnu a latríny. Ve starověkých dobách zde zase dopravu zajišťovaly především dvě cesty, Kuratinská a Arkadiova cesta.

Turistické atrakce

Efes je ideálním místem zejména pro ty, kdo mají rádi historii a chtějí na sebe nechat dýchnout nezapomenutelnou vůni antického Říma. Na své si zde přijdou také milovníci architektury a archeologie, protože místo je dosud plné neobjevených archeologických nálezů, což vytváří tajemnou atmosféru. Jestliže se vydáte směrem od Hadriánova chrámu, můžete spatřit Efeské elity. Ti, kteří se zajímají o starověkou architekturu a historii by návštěvu této atrakce rozhodně neměli vynechat. Ačkoliv musíte počítat s tím, že za vstup k jednotlivým domům si budete muset připlatit, je jisté, že nebudete litovat. Tyto Efeské elity totiž velmi připomínají známější Pompeje, přestože prostory jsou vlastně srovnatelné. Je možné prohlédnout si tyto domy, některé z nich dokonce mají dochovaná dvě podlaží. Zevnitř zase můžete obdivovat fresky na zdech a zářivé mozaiky. Největším unikátem je ale expozice velmi vzácných mozaik vyrobených ze skla. Efes je místem, které není určeno jen historikům a archeologům, protože na své si zde přijdou rovněž laici, kteří jsou tímto místem okouzleni. Podle mnohých návštěvníků je Efes městem s nejkrásnějšími pozůstatky starověkého umění na celém světě.

Náhodné fotky z vašich cest

Pamukkale_2
Turecko_15
Turecko_2
Turecko_10