Fethyie

Ačkoliv Fethyie není u nás zatím tolik známým letoviskem, mezi cizinci je toto místo velmi oblíbené, dovolenou zde tráví z Evropanů především Britové. Turisté sem jezdí zejména proto, že ceny zde nejsou tak vysoké, navíc se zde setkávají zpravidla se vstřícnou a pohostinnou povahou zdejších obyvatel. O tom, že Britové si toto místo zamilovali, svědčí také fakt, že na letovisko Fethyie se každým rokem vydává až 600 000 turistů jen z Velké Británie. Některým se zde líbilo natolik, že se rozhodli usadit se zde natrvalo, jedná se přibližně o 7 000 obyvatel. Fethyie leží na hranici mezi Tureckou a Egejskou riviérou a na rozdíl od ostatních letovisek, Fethyie se zařazuje mezi ta méně rušná. Nachází se totiž v oblasti, která je spíše hornatá, proto zde není hlavní centrum turistického ruchu jako v jiných letoviscích. Turisté zde mohou obdivovat například piniové háje, které jsou nadmíru okouzlující a navíc jsou rozesety téměř po celém okolí. Zde se můžete nechat unášet klidnou atmosférou a krásnou přírodou.

Historie

 V roce 1958 zachvátilo město Fethyie silné zemětřesení, které poničilo a nenávratně zdemolovalo většinu domů. To je také důvodem, proč většina budov ve městě je novějších. Naštěstí zemětřesení nezničilo staré hrobky, které pocházejí z 5. století př. n. l., a které jakoby zázrakem celou katastrofu přežily. Díky tomu si dnes přijíždějící turisté mohou tyto památky prohlédnout. K hrobkám by se ale neměly vydávat osoby s pohybovými problémy či menší děti, protože výstup k nim by mohl být nebezpečný vzhledem ke kamenitým schodům, které jsou dost příkré. Nejvhodnějším časem na procházku je rozhodně večer, kdy slunce tolik nerozpaluje kameny a můžete si navíc užít nádhernou atmosféru místa při západu slunce.

Památky

Přímo v centru města Fethyie se kromě hrobek mnoho historických památek nenachází, můžete ale vyrazit na výlety do míst, jako je Pamukkale či Národní park Olympos. Musíte ale počítat s tím, že cesta bude delší. V okolí Mrtvého moře je zakázána stavební činnost, aby se zabránilo poničení neporušené panenské přírody. Lze zde ale najít několik skal, do kterých byly kdysi dávno vytesány hroby. Je jich tu docela velké množství, které vytváří neobvyklé nekropole. Jestliže se také rozhlédnete po okolí, vždycky někde uvidíte pozůstatky starověkých kultur, ačkoliv na prohlídku antického města se budete muset vydat jinam.

Kulturní a přírodní turistické atrakce

Jestliže toužíte zažít báječnou dovolenou plnou zábavy, o tu budete mít v tomto městě rozhodně postaráno. Můžete navštívit nezměrné množství restaurací, v noci nočních klubů, diskoték a barů. Za zábavou se vypravujte vždy do centra města Fethyie. Dovolená ve městě Fethyie se hodí pro všechny, kdo ke spokojenosti nepotřebují tolik poznávat historii a rádi se budou věnovat pouze odpočinku. Město nabízí klidné prostředí, pláže nejsou tak rušné, a pokud nejste příznivcem poznávacích výletů, Fethyie je něco přesně pro vás.  Jestliže ovšem nechcete zůstávat pouze ve městě, mnoho návštěvníků se vypravuje také do nedalekého 5 kilometrů vzdáleného letoviska Calis, které vám umožní načerpat zase o trochu jinou atmosféru. V tomto městě je možné najít obrovské množství hotelů, dříve bylo toto místo turisty přeplněno. V dnešní době sem již tolik lidí nemíří. Spousta turistů naopak odjíždí do Ölüdenizu, který je vzdálen přibližně 15 kilometrů. Jestliže se nebojíte trochu zariskovat, odvážnější si mohou vyzkoušet paragliding, pro který jsou zde podmínky naprosto ideální. Milovníci přírody budou zase nadšeni čistotou a nezapomenutelnou krásou Mrtvého moře, koupání v něm ve vás totiž zanechá skvělý zážitek.

Náhodné fotky z vašich cest

Cappadochia_1
Cappadochia_7
Cappadochia_10
Istambul_16