Istanbul

Město Istanbul, které se za dob Římské i Osmanské říše mohlo pyšnit titulem hlavního města, je největším městem Turecka. Istanbul je mnohdy pokládán za známější město než hlavní město Turecka Ankara, i turisté navštěvují Istanbul častěji.

Istanbul má za sebou dlouhou a bujnou historii, během dějin vystřídal jména jako Konstantinopol, Byzantion nebo Cařihrad, pokud se však toužíte vydat za poznáním typického Turecka, zde ho téměř nenaleznete.

Istanbul měl mnoho předpokladů k tomu, aby se stal hlavním městem nově vzniklé Turecké republiky v roce 1923, nakonec však v srdci osvoboditele Mustafa Kamala Atatürka zvítězila lépe položená Ankara, která od té doby vzkvétá. Jedním z důvodů jeho rozhodnutí bylo i to, že je Istanbul příliš spjat s Evropou a není dostatečně turecký.

V Istanbulu žije obrovské množství lidí, kteří jsou jakousi směskou všech nejrůznějších národností. Ulice jsou rušné téměř celou noc, jen v brzkém ránu byste v nich mohli nalézt klid.

Pro turisty je jistě výhodné, že velké množství těch nejzajímavějších míst, zle navštívit v poměrně krátké době, neboť se nachází v jediné čtvrti Sultanahmet. Zde jsou k vidění všechny památky, o které by turista mohl mít zájem. Není tedy nutné mačkat se s lidmi při použití hromadné dopravy.

Historie města

Toto město se může pyšnit poměrně bujnou historií, která započala již v 7. století př. n. l., kdy zde osadníci postavili Bazantion. Na přelomu 6. a 5. století př. n. l. ovládli toto území Peršané. O dobytí se snaží i Filip II. ve 4. století př. n. l., avšak marně na rozdíl od generála Antigonose, který sloužil Alexandru Velikému.

Ve 2. století n. l., kdy Byzantion podléhal Římu, bylo město částečně zničeno, neboť prohrálo boj o moc v Římě. Ve 4. století je však město za vlády císaře Konstantina povýšeno na hlavní město Římské říše. Jeho oficiálním názvem je Nový Řím, avšak obyvatelé města si oblíbili říkat mu Konstantinopol a tento název se také ujal.

Po rozpadu Římské říše na Západořímskou a Východořímskou říši si Konstantinopol zachovává své postavení hlavního města, avšak tento titul si drží jen v říši Východořímské, tedy Byzantské. Během 4. století město i země nejvíce vzkvétá, mnoho významných památek pochází právě z tohoto období.

Z 6. století pochází snad nejznámější stavba Istanbulu Hagia Sofia, překládaná jako Svatá moudrost. V 9. století se rozvíjí malířství, neboť bylo v této době opětovně povoleno uctívání obrazů.

Na počátku 13. století, kdy probíhali křižácké výpravy, vtrhli křižáci i do Istanbulu. Zanechali po sobě obrovskou zkázu, o kterou se snažili pouhou jednu noc.

V 15. století získal Istanbul titul hlavního města Osmanské říše. Z tohoto období pochází několik významných památek. Je to např. Modrá mešita (mešita Sultanahmet) nebo Süleymanská mešita.

Na konci první světové války obsadili spojenci v rámci podepsané dohody o příměří Turecko. V Turecku nastává řecká okupace, která je ukončena povstáním Mustafa Kemala Atatürka, který vedl osvobozeneckou válku v Turecku.

Po založení Turecké republiky se do čela státu staví vůdce odboje a za hlavní město volí Ankaru, čímž Istanbul ztrácí svou dlouholetou úlohu hlavního města.

Nakonec vysvětlím původy čtyř jmen Istanbulu. Byzantion byl tedy název založeného města. Konstantinopol neboli Konstantinopolis znamená doslova „Město Konstantinovo“ a Konstantin byl významný Římský císař. Název Cařihrad pochází od Slovanů a toto pojmenování vzniklo pravděpodobně již ve středověku, později ho používali hlavně Rusové. Název Istanbul pochází z turečtiny, a zatímco ostatní názvy obyvatelům mohou připomínat téměř všechny jejich okupanty, u tohoto to nehrozí.

Památky a turistické atrakce města

Turisticky nejnavštěvovanější a nejznámější stavbou vůbec je jistě Hagia Sophia neboli chrám Boží moudrosti. V minulosti to býval byzantský chrám i osmanská mešita, dnes je tato budova využívána jako muzeum. Tento chrám je i architektonicky velmi významnou stavbou, nejpozoruhodnější je fakt, že se zde snoubí prvky muslimské i křesťanské víry a vytvářejí spolu pozoruhodnou harmonii. Pokud byste chtěli pátrat, kdeže se dají v tomto chrámu nalézt křesťanské symboly, zaměřte se hlavně na fresky. Žena může vstoupit dovnitř pouze důkladně zahalená. Turisty však jistě potěší, že pokud vypnou blesk na svých fotoaparátech, mohou si chrám vyfotit i uvnitř. Expozice muzea je zaměřena hlavně na vývoj chrámu.

V blízkosti chrámu Boží moudrosti naleznete Modrou mešitu, tedy mešitu Sultanahmet. Modrá mešita byla prý postavena na rozkaz sultána, který chtěl, aby jiná stavba pokořila krásu chrámu Hagia Sophia. Dnes těžko říci, zdali se mu to podařilo, či nikoliv, můžete to posoudit sami. K tomuto chrámu se vztahuje legenda o popleteném architektovi, který místo jednoho zlatého minaretu, který si sultán poručil, vybudoval minaretů šest (slovo „zlato“ a „šest“ zní totiž podobně). Ačkoli se mešita nazývá „Modrou“ zvenku je její povrch spíše šedivý, uvnitř chrámu však jinou barvu téměř nezahlédnete. Protože v této mešitě běžně probíhá modlení, je třeba, aby se návštěvníky před vstupem dovnitř náležitě zahalili – nezapomeňte na zahalení ramen, kolen a vlasů (u žen). Do chrámu se vstupuje zásadně bez bot.

 Místo zvané Velký bazar je místo pro nákupy. Nachází se blízko Istanbulské university a tvoří ho síť obchůdků a tržišť. Celkem snadno se tu cizinec ztratí, aby se vám to nestalo, mohu nabídnout pouze jedinou radu – pokud půjdete stále směrem nahoru, dříve či později narazíte na hlavní vchod.

I Egyptský bazar nabízí místo pro nákupy, není tak velký a nejlépe je sem vyrazit, sháníte-li nejrůznější koření. Prodejci za kvalitu svého zboží ručí, můžete klidně i ochutnávat. Je to nejen ráj pro milovníky netradičního koření, ale i pro milovníky dobrého čaje.

Yerebatan pochází z antické doby a jedná se o jakousi starou cisternu. Pokud by vás již unavoval ruch velkoměsta, zavítejte právě do tohoto místa.

Další ideální příležitost pro ztracení mají návštěvníci Istanbulu v paláci Topkapi, stojí však za to ho přesto vidět. Topkapi Saray bylo sídlo zdejších sultánů. Můžete zde zjistit, jak si sultán žil, i nahlédnout do jeho harému, který je však již samozřejmě prázdný.

Okolí města

V blízkosti Istanbulu se nachází Bospor, přes který se dá jet trajektem, nebo zde nabízejí také plavbu Bosporem trvající asi tři hodiny. Dále můžete trajektem navštívit zátoku Zlatý roh.

Pokud nejste fanouškem plaveb, dá se vyjet vlakem podél jižního pobřeží od Istanbulu k Marmanskému moři.

Izmir

Izmir neboli Smyrna patří mezi největší města země, před něj se řadí již jen Istanbul a hlavní město Turecka Ankara. Izmir byl po dlouhá staletí velmi významným, všechny antické památky zde však zničilo zemětřesení z doby římské. Přesto je Izmir krásným městem s bezvadnou atmosférou.

Obyvatelé Izmiru rádi říkají, že je jejich město rodným městem slavného antického básníka Homéra. Nejvýraznější památkou města je Hodinová věž (Saat Kulesi). Izmir rozhodně není klasické turecké město, zvláště v poslední době byl hodně ovlivněn Evropou.

Pokud toužíte po antických památkách a jste zklamáni, že ve městě jich mnoho nenajdete, nemusíte zoufat. Z Izmiru se dá jezdit na výlety po okolí, kam se zmíněné zemětřesení nedostalo v takové síle.

Historie

Osidlování oblasti města Izmir započalo již ve 30. století př. n. l. a pokračovalo v 9. století př. n. l. Stejně jako ve většině tureckých měst i zde se vystřídalo mnoho různých národů, kteří si město postupně přivlastňovali. Alexandru Velikému se nelíbila poloha města a nechal jej tedy posunout k úpatí hory Pagos.

Ke konci 1. století př. n. l. patří již Izmir (tehdy Smyrna) k Římské říši. Ve 2. století za vlády císaře Marka Aurelia poškodilo město zemětřesení.

Ke konci 11. století vládli v Izmiru Seldžultané, které však nakonec porazila byzantská říše. V 15. století je Izmir dobyt Osmany. Po první světové válce okupují Turecko Řekové. Toto období trvá až do osvobozeneckého hnutí vedeného Mustafem Kemalem Atatürkem, který se po vzniku Turecké republiky stává jejím prezidentem.

Památky a turistické atrakce

Hodinová věž se nachází na Konakově náměstí. Je spjatá s osmanským sultánem Abdüldamidem, který zde panoval na přelomu 19. a 20. století. Věž, která byla vybudována k panovníkovu jubileu, je považována za symbol Izmiru. Hodinový stroj na věži byl prý instalován proto, aby si Turci zvykli na dochvilnost, která je v Evropě tak běžná. Ciferníky tu jsou čtyři, každý z jedné světové strany. Hodinová věž v Izmiru je také označována za nejkrásnější přístroj na měření času v zemi (hlavně díky svému úchvatnému uměleckému zpracování).

Na Konakově náměstí se také nachází Konakova mešita, která vás přiliš neuchvátí, pokud jste měli tu čest zahlédnou slavné mešity v Istanbulu. Dále tu leží Atatürkovo kulturní centrum, kam můžete zajít na operu nebo se porozhlédnout po galerii.

Atatürkovo muzeum vzniklo v Izmiru v domě osmanského stylu, kde se dříve prodávaly koberce. Revolucionář a první prezident Turecké republiky zde prý trávil svůj čas, když navštívil Izmir. Turisté si mohou tento dům prohlédnout celý a dozvědět se tak jak Mustafa Kemala Atatürka žil. Kromě obvyklého zařízení domu, jako je ložnice, knihovna nebo pracovna, se zde nachází i soukromé kadeřnictví.

Etnografické muzeum informuje svého návštěvníka o architektuře a o životě v Izmiru prostřednictvím fotografií, ale i hmotných exponátů, jako jsou oděvy, ozdoby nebo zbraně. Muzeum se nachází v bývalém lazaretu.

V blízkosti Etnografického muzea se nachází Archeologické muzeum, kde jsou uloženy ty nejvýznamnější nálezy Turecka. Muzeum je rozděleno do několika oblastí pomocí pater domu. Nejvyšší patro nabízí mimo jiné i nádobí a keramiku již ze 30. století př. n. l. – zachycena jsou i další významná období.

Řecké osídlení v Izmiru dokazuje hrad Kadifekale, který sloužil k ochraně města.

Oázou klidu v Izmiru je pak Park kultury, který byl vystavěn až po založení Turecké republiky.

Okolí města

V okolí města Izmir můžeme spatřit několik zbytků antických památek (např. římské ulice nebo pozůstatky města Teos). Odpočinek můžete nalézt v Agamemnonových termálních lázních.

Kappadocie

Kappadocie je město, které je známé zejména pro své slavné skalní útvary, najdeme zde i proslulá podzemní města a starodávné kaple. Toto město patří mezi turisticky nejoblíbenější turecké oblasti dnešní doby. Jestliže se chcete na toto místo vydat, je lepší návštěvu si prodloužit, než se vydávat pouze na jednodenní či dvoudenní výlet. Za tak krátkou dobu totiž nikdy nestihnete spatřit všechny památky a zajímavosti, kterými toto úžasné místo oplývá. Můžete se sem vydat například formou zájezdu, pokud chcete opravdu něco zažít a nevadí vám připlatit si více peněz, můžete vyzkoušet let balónem.

Historie města

Jestliže se vydáte do města Kappadocie, můžete si být jisti, že na vás ze všech koutů města bude dýchat historie. Například podzemní města, v dnešní době známá jako jedna z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších atrakcí, pochází z opravdu velmi dávné doby. Historikové se domnívají, že tato starobylá města pocházejí z doby již před 6 000 lety. Podle nich měla ještě v 7. století př. n. l. své trvalé obyvatele. Tehdy tato města sloužila především ke své ochraně, obyvatelé je využívali především jako úkrytu před cizími nájezdníky. Uvnitř se zabarikádovali pomocí několika velmi těžkých balvanů a postupně svoje podzemní městečka rozšiřovali. Města měla také některé obranné prvky, jako například střílny.

Památky

Jestliže toužíte nahlédnout do podzemního města, mezi úplně nejnavštěvovanější patří podzemní město Kaymakli. Každým rokem právě sem přijíždí tisíce turistů a není jim líto vystát si dlouhou řadu, aby viděli tuto zajímavost. Dále můžete navštívit město Derinkuyu, které je vzdálené přibližně 10 kilometrů od Kaymakli. Zde je k dispozici 7 podzemních pater, místnosti uvnitř jsou svými rozměry výraznější. Sem jsou nejčastěji směřovány veškeré poznávací zájezdy, takže je pravděpodobné, že zde narazíte na velké množství lidí. Toto město je také zajímavé kostelem a klášterem z 19. století a mešitou, přestavěnou z původně pravoslavného chrámu. Jestliže si chcete prohlídku podzemních měst vychutnat v klidu a bez velkých davů, bude pro vás pravděpodobně lepší navštívit města Özlüce a Maziköy. 

Kulturní a turistické zajímavosti

V Kappadocii si můžete prohlédnout také městečko s názvem Göreme, které se nachází mezi vysokými horskými štíty. Právě tady si můžete vychutnat pravou atmosféru Turecka, kterou oživuje pouze příval turistů ze všech koutů světa. Když půjdete přibližně kilometr od hlavního centra městečka, najdete proslulé Göremské muzeum, které se nachází na volném prostranství. Součástí tohoto muzea je velké množství kostelů, klášterů a kaplí, které jsou vytesány do skal. Najdete zde také do skal vyhloubené místnosti, které jsou často zdobené nádhernými freskami. Jestliže se vám toto místo bude líbit, můžete navštívit ještě jedno podobné. Jedná se o Zelve. Tato oblast může nabídnout k prohlídce opět velké množství kostelů a skvělou atmosféru, ačkoliv toto místo není příliš udržováno. Dalším lákadlem pro turisty jsou velmi zajímavé skalní útvary, které se vyznačují různou barvou a tvarem. Devrentské údolí je považováno za místo, kde se nacházejí ty nejkrásnější vulkanické komíny v Kappadoncii. Skalní útvary se zde totiž mohou pochlubit jedinečným narůžovělým odstínem. Prohlídku těchto hornin je nejlepší si vychutnat zejména ve večerních hodinách, protože při západu slunce má celá oblast zvláštní a tajemnou atmosféru. Jestliže máte rádi přírodní zajímavosti, určitě se také podívejte do údolí Pigeon Valley, kde mají komíny zase naopak barvu tmavší a jejich vršky jsou světlejší. Každopádně výlet do oblasti Kappadocie pro vás bude rozhodně nevšedním a zajímavým zážitkem, který ve vás zachová báječné vzpomínky.

Náhodné fotky z vašich cest

Turecko_11
Istambul_13
Turecko_15
Bodrum_1