Kemer

Kemer patří mezi nejmenší přímořská turecká letoviska nacházející se v blízkosti Středozemního moře. Zejména proto sem nepřijíždí tolik turistů, takže ti, kdo se do Kemeru vydávají na dovolenou, mohou počítat s tím, že budou mít klid, nemusí se bát velkých davů, zejména pokud není sezóna. I když je Kemer menší velikosti, rozhodně tím neztrácí na autentické turecké atmosféře. Nachází se 40 kilometrů západně od města Antalya. Vydáte-li se 53 kilometrů na východ, dostanete se k pohoří Taurus. Milovníci koupání zde jistě ocení velmi teplé moře, jistou nevýhodou je naopak často vysoká vlhkost vzduchu. Turisté v dnešní době mohou obdivovat například krásné písčité pláže, které obklopují hotely. Navzdory své menší velikosti je Kemer v dnešní době jedním z nejnavštěvovanějších letovisek na celé Turecké riviéře. Oblíbené jsou především dvě písečné pláže, mezi nimi můžeme najít přístaviště. Turisté jsou často nadšeni úžasně jemným bílým pískem, můžete sem klidně vyrazit i se svými mladšími potomky, protože vstup do vody se svažuje pouze mírně. Když nastane sezóna, dojde často k přeplnění pláží, což vás ale nemusí zkazit váš zážitek z dovolené. Za městem Kemer si mohou najít klidné místečko na slunění a koupání ti, kdo nemají rádi příliš rušné pláže. Nachází se zde totiž menší zátoky, které rovněž mají pláže. Ty ale bývají většinou kamenité, takže ne tak pohodlné jako pláže písečné, naopak si budete moci užívat ničím nerušený klid. 

Historie a současnost

Turismus se do Kemeru začal šířit teprve před 30 lety, v 80. letech 20. století sem totiž byla zavedena silnice, dříve se do města dalo dostat pouze na lodi. Ale už v roce 1960 byl Kemer propojen s ostatními vesnicemi. Slovo kemer turecky znamená zeď, a zeď tu opravdu v minulosti byla postavena. Došlo k tomu v letech 1916–1917, tato zeď byla dlouhá 23 metrů a měla tehdy ochránit město před záplavami.  Nyní ve městě žije přibližně 33 000 obyvatel, za pouhých 30 let bylo město přebudováno na oblíbené středisko turistického života. Především cestovní ruch je v dnes hlavním a nejdůležitějším zdrojem příjmů všech obyvatel města Kemer. Turisty sem láká především krásné moře a nádherná příroda, kterou si mohou užívat. V současnosti je do Kemeru zajišťována snadná doprava, samozřejmostí je také dobrá komunikace.

Kulturní a přírodní turistické atrakce

Milovníci přírody si v Kemeru rozhodně přijdou na své. Mohou zde totiž obdivovat například pohoří Taurus, které se tyčí nedaleko za městem Kemer. Pod toto pohoří spadá rovněž Národní park Olympos, kde si mohou příznivci antické architektury prohlédnout například ruiny starověkého města Olympos. Velkou zajímavostí je rovněž Chiméra. Jedná se o tajuplné plameny, oheň, který plane již po dlouhá tisíciletí, bez zásahu a přičinění člověka. Tento záhadný přírodní úkaz, jehož původ není do dnešní doby přesně vysvětlen, každoročně přitahuje na toto místo tisíce turistů. Jestliže ale přijedete do Kemeru, nemusíte se za každou cenu vypravovat do okolí, pokud nechcete. Za skvělými prázdninovými zážitky totiž nemusíte chodit nijak daleko, zábavné aktivity můžete totiž vyhledat i přímo ve městě Kemer. Můžete si například užít noční koupání, které má především ve tmě zvláštní atmosféru. Moře u pobřeží zde totiž obsahuje mnoho planktonu. Pokud se tedy vykoupete ve vodě, plankton při kontaktu s lidskou kůží začne ve tmě světélkovat. Vstoupíte-li do vody v noci, rozvířením vody kolem vás se rozzáří tisíce malých světélek a připraví vám tak naprosto jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Ve dne ovšem světélka vidět nejsou, lepší je proto počkat s koupáním do večera, abyste se o pohled na ně nepřipravili.

Náhodné fotky z vašich cest

Turecko_14
Istambul_12
Myra_1
Istambul_13