Mareymana

Mareymana je v současné době jedním z nejnavštěvovanějších míst, která se v Turecku nacházejí, ačkoliv se zde nenacházejí dlouhé několikakilometrové pláže a rekreační střediska. Mareymana je totiž slavné a proslulé poutní místo, které je spojeno s biblickými příběhy a je prodchnuto neobyčejnou atmosférou. Právě na tomto místě totiž podle legendy zemřela matka Ježíše Krista, Panna Marie. Zemřela údajně v malém kamenném domku nedaleko města Efes. Toto místo můžete najít také nedaleko malého městečka Selcuk a každoročně sem přijíždějí stovky až tisíce hluboce věřících lidí, kteří chtějí na vlastní kůži zažít neopakovatelnou a zvláštní atmosféru tohoto místa.

Památky

Návštěvníci, kteří sem dorazí, si mohou prohlédnout malou kamennou kapličku, která se zde nachází, a díky které si zde můžete užít neopakovatelnou a nenahraditelnou atmosféru. Můžete si zde také všimnout několika kohoutků, ze kterých teče údajně kouzelná a posvátná voda s léčivými účinky, což je dalším důvodem, proč sem jezdí tolik lidí ze všech koutů Turecka i ze světa. Nepřijíždějí sem totiž jenom hluboce věřící lidé, ale také ti, kdo mají nějaké vážnější onemocnění či chorobu a doufají v zázračné vyléčení vlivem této kouzelné léčivé vody. Tato voda je všem návštěvníkům volně přístupná, můžete si ji načepovat bez obav, a sami si na sobě vyzkoušet, jestli pověst o jejích zázračných účincích je pravdivá, či nikoliv. Pokud si někteří návštěvníci chtějí prohlédnout i další památky nacházející se v okolí, nabízí se k prohlídce například město Efes, ve kterém můžete najít pozůstatky starobylého antického města z období trvání Římské říše. Toto město patří k nejzachovalejším starověkým městům svého druhu v Turecku i ve světě. Návštěvníci, kteří mají rádi historii a poznávání kulturních památek či architektury, budou zase nadšeni například z Artemidina chrámu, který je ale z velké části zničen a památkou na něj je v dnešní době pouze jeden sloup ve městě Selcuk. Dále jsou tu k vidění například antické lázně Hierapolis, jedno z největších antických měst Malé Asie Afrodisiak, národní park Dilek, antickou věštírnu Didyma nebo také pozůstatky dalších antických měst Miletos a Priéne.

Pravidla vstupu

Jestliže se rozhodnete navštívit toto poutní místo, dobře si rozmyslete, co si vezmete na sebe. Rozhodně se nehodí, aby dámy při vstupu dovnitř byly oblečené například v minisukních nebo aby měly hluboké výstřihy. Pánové by zase neměli chodit bez trička, vlastně jakékoliv svlékání na tomto místě je naprosto nepřípustné a nevhodné, a měli byste se tomu raději vyvarovat. Proto je tedy vhodné, než se sem vydáte, trochu o svém oblečení popřemýšlet, protože není jisté, jestli vás dovnitř pustí ve špinavém, roztrhaném či jinak nevhodném oblečení. Důležité je také zamyslet se nad tím, jak je vhodné se na takovém místě chovat a mluvit. Rozhodně byste se neměli nijak výrazně hlasitě projevovat či vykřikovat, protože pořád se jedná o poutní místo, a nehodí se dělat velký rámus, zejména když sem lidé přijíždějí rozjímat a přemýšlet o životě. Dokonce ještě než vejdete dovnitř, najdete na stěně nápis, ve kterém vás prosí, že se máte chovat tiše a důstojně. Je tedy moudré této rady uposlechnout a chovat se náležitě slušně. Ačkoliv třeba nejste věřící člověk, měli byste dbát jistých pravidel, která by měla být za určitých okolností dodržována a respektována. Jestliže se na toto místo tedy hodláte vypravit a chcete si udělat nějaké fotografie, můžete si fotoaparát bez problémů vzít s sebou. Focení je totiž povoleno ve všech zdejších památkách kromě již zmíněné kamenné kapličky, kde je focení zakázáno přísně.

Náhodné fotky z vašich cest

Cappadochia_7
Turecko_11
Turecko_13
Cappadochia_1