Národní park Olimpos

Národní park Olympos (též Olimpos) se nachází na jihu Turecka u Středozemního moře v blízkosti města Kumluca, které leží na jihozápadně od města Antalya. Najdete jej tedy u Levantského moře, což je vlastně místní oblast Středozemního moře. V tomto parku je jistě co zahlédnout, mimo jiné jsou zde k vidění pozůstatky města Olympos, které pochází z antiky.

Rozlohou nepatří tento národní park mezi ty největší, leží na bezmála 70 tisících hektarech. Nicméně atmosféře to vůbec neubírá, naopak. Celá oblast skrývá nesmírně cenné přírodní bohatství, které stojí za to spatřit.

Nejvyšší vrchol parku leží dva a půl tisíce metrů nad mořem.

Historie

Historie tohoto místa sahá do 2. století př. n. l., kdy zde Řekové vybudovali velebnou kolonii Olympos. Obyvatelé Olymposu se klaněli bohu Hefaistovi neboli Vulkánu, který byl božským kovářem. Vědci se domnívají, že k uctívání právě tohoto boha, přivedl obyvatele výjimečný přírodní úkaz tzv. Chiméra, který v parku naleznete dodnes.

Město Olympos v průběhu dějin obývali i Římané, bylo rozvíjeno za Byzantské říše, navštívili ho však také lidé ostrova Rhodos a Benátčané.

Město, které je nyní zpustlé, opustili jeho obyvatelé pravděpodobně v 15. století, neboť v této době se o městě v žádných spisech již nemluví.

Národní park zde vznikl roku 1972.

Památky a turistické atrakce

Mezi největší lákadla patří samozřejmě archeologický areál Olympos, který zahrnuje celé antické město a je velmi rozlehlý. Kdo se o antiku zajímá podrobněji, stráví tu pravděpodobně i několik dní. Město založili Řekové, živé bylo bezmála sedmnáct století, což o většině našich měst nelze tvrdit. Město leží na úpatí hory Olympos (neboli Tahtali Dag), která je i nejvyšším bodem parku, a protéká jím říčka. Olympos býval dříve významných obchodním přístavem. Protože jsou Řekové i Římané národy velmi kulturními, nesmělo chybět ani antické divadlo, jehož pozůstatky se zachovaly dodnes.

Dalším velmi navštěvovaným místem je Chiméra, ke které se vyplatí vydat v noci. Jedná se o pozoruhodný přírodní úkaz, kdy na stráni plné kamenů plápolají ohně, které nikdo nezapálil. Tento úkaz se v Olymposu vyskytuje staletí, zmiňuje se o něm i Homér v Iliadě. To kvůli němu jsou ve městě patrné známky uctívání božského kováře Hefaista. Tehdejší obyvatelé se domnívali, že má Hefaistos v podzemí svou kovárnu. Snahy pozdějších obyvatel o uhašení těchto ohňů byly marné, plameny si vždy opět našly cestu napovrch. Zatímco lidé si šeptají o magii, vědci mají jasno. Podle nich z podzemí uniká plyn podobný methanu, mezi jehož vlastnosti patří i schopnost sebevznícení. Poetičtější je však věřit, že v podzemí číhá hrůzná chiméra.

Málokdo také odolá koupání v teplém Levantském moři, které skýtá ideální prostředí pro množení planktonu. Zahlédnout můžete i karety obecné, které se v noci vydávají klást svá vejce na místní pláž. Pláž je však v noci uzavřená, aby želvy nikdo nerušil.

Další místní zvláštností je milá komunita lidí, kteří se rozhodli k alespoň občasnému návratu k přírodě a bydlí ve stromových domcích a vlastní tu restaurace či čajovny.

Pak je tu samozřejmě sama příroda. Národní park Olympos je rájem botaniků, neboť flóra tu zahrnuje tisíce rozmanitých druhů rostlin, jimž dominují vzácné cedry. Menším skupinám turistů se může poštěstit zahlédnout nějaké z místních zvířat, mezi které patří medvědi, lišky nebo vlci. Pokud máte strach z jejich ostrých čelistí, přejte si spatřit alespoň divoké kozy.

Ubytování

Většina návštěvníku tohoto národního parku volí za svůj výchozí bod blízké městečko Cireli. Dojednat lze však i ubytování ve zmíněných stromových domcích, které se vám tak postarají o další atrakci. Na severu parku lze však i kempovat.

Náhodné fotky z vašich cest

Cappadochia_2
Turecko_6
Istambul_4
Turecko_15