Národní park Termessos

Jestliže máte rádi přírodu a historii, ideálním místem pro výlet je pro vás Národní park Termessos. Ten se nachází v krásných horách a skrývá v sobě ruiny starověkého města Termessos. Tyto zbytky antické architektury jsou jedny z nejlépe umístěných v Turecku. Kolem těchto ruin můžeme spatřit impozantní vysoké hory, které berou dech jen při pohledu na ně. Tyto hory jsou také skvělou příležitostí k horské turistice, jestliže patříte mezi její příznivce. Určitě byste ale měli počítat s tím, že výstup je náročnější a vhodný spíše pro zdatnější jedince. Město Termessos se v současné době nachází ve vzdálenosti 34 kilometrů od oblíbeného letoviska Antalya. Jestliže zavítáte na dovolenou do města Antalya, je možné, že právě do Národního parku Termessos uspořádá vaše cestovní agentura výlet. Centrum města nese stopy antických památek, především starověkých chrámů. Prvním chrámem, který ale spatříte při vstupu do města, je chrám zasvěcený bohyni Artemis.

Historie

Starověké město Termessos je známé již z dávné historie. Ve 4. století se například o dobytí tohoto místa pokoušel slavný vojevůdce a dobyvatel Alexandr Veliký, avšak jeho snahy vždy skončily neúspěchem. Město totiž bylo prakticky nedobytné především díky okolním horám, které město spolehlivě ochránily. Nedobytnost tohoto města byla možná také důvodem, proč se i velká a mocná Římská říše rozhodla uzavřít s městem Termessos spojenectví. 

Památky

Narodní park Termessos se pyšní několika památkami, které by vám, jestliže se zajímáte například o starověkou architekturu nebo jen o historii, neměly uniknout. Kromě chrámu bohyně Artemis si můžete prohlédnout například Diův chrám, který můžete najít ale až na druhém konci města Termessos. Jestliže se dostanete k tomuto chrámu, můžete se pokochat nádherným výhledem do okolní krajiny a údolí, můžete odtud také obdivovat nádherné hory tyčící se okolo chrámu. Celé město dýchá neopakovatelnou atmosférou, pro kterou si toto místo okamžitě oblíbí. Zajímavá také může prohlídka nekropole, která se ve městě rovněž nachází. V okolí nekropolí na vás silně zapůsobí zdejší zvláštní atmosféra, můžete si prohlédnout také velké množství hrobů a sarkofágů, které se zde nacházejí. Sarkofágy patřily v dávných dobách slavným osobnostem, jeden obýval například generál Alcet, jeden ze zástupců slavného vojevůdce a dobyvatele Alexandra Velikého. Můžeme zde vidět nejen klasické hroby, ale také hroby vytesané přímo do skály. Celý národní park se rozkládá ve velmi kopcovitém terénu, proto by se na takový výlet v zájmu bezpečnosti neměly vydávat například menší děti a starší lidé či lidé s pohybovými problémy. Jestliže chcete vidět i něco jiného než Termessos, vydejte se do Národního parku pohoří Güllük, který se nachází nedaleko od města Termessos. V Národním parku Güllük si můžete prohlédnout například artefakty ze starověkého naleziště, uložené v místním malém muzeu. Expozici tvoří také prvky fauny a flóry, které byly nalezeny právě v okolních horách.

Turistické atrakce

Kromě chrámů a hrobek v tomto národním parku si mohou návštěvníci prohlédnout také téměř zničený amfiteátr, který lidem nabízí neopakovatelný a nádherný výlet do okolní krajiny. Vždy byste si ale měli dát pozor, abyste neztratili orientaci mezi památkami, dobré je pořídit si mapu a cestování pro vás bude určitě mnohem snazší. Ani nepřístupný terén zde nezabrání nadšeným turistům v prozkoumávání tohoto místa a poznávání velké řasy antických památek. K vidění je zde také skála, na kterou je vytesána podoba Alexandra Velikého, dále si zde můžete prohlédnout starověké lázně. Na své si zde zkrátka přijdou jak milovníci architektury, tak i milovníci přírodních krás, neboť štíty okolních hor tyčících se do výše, vzbuzují často v turistech úžas a nadšení.

Náhodné fotky z vašich cest

Turecko_4
Myra_4
Istambul_1
Turecko_9