Pergamon

Pergamon je turecké město, ve kterém žije v dnešní době kolem 75 000 obyvatel. Město bylo přejmenováno a v dnešní době se mu říká Bergamo. 10 kilometrů od tohoto města můžete najít pozůstatky starověkého města Pergamon. V dnešní době si vykopávky a nálezy z tohoto města můžete prohlédnout například v Pergamon muzeu v nedalekém městě Izmiru. Návštěvníci si mohou prohlédnout exponáty v rozmezí od doby bronzové až po období Byzantské říše. Součástí expozice je také sbírka fotografií z tohoto místa, mezi exponáty a relikty si můžete prohlédnout také původní římské koberce a ruční práce, které našli archeologové právě na tomto nalezišti.

Historie Pergamonu

Toto starověké město pochází z římského období. Jeho zakladatelem je jeden z vojevůdců Alexandra Makedonského, jehož jméno bylo Lysimachos. Toto město se již ve 3. století před n. l. stalo významným městem a také centrem státu pod vládou Attalovců. Právě toto město později Attalovci odkázali Římské říši. Materiál, který známe do dnešní doby i my, pergamen, našel svůj název za vlády Ptolemaia V., který vydal zákaz, že se do Pergamonu nesmí dovážet z Egypta papyrus, protože tyto dvě země si byly navzájem konkurenty. Obyvatelé města Pergamon to vyřešili tak, že psali na vydělanou zvířecí kůži, tedy pergamen.

Památky

Turisté, kteří se chtějí podívat na starověké město Pergamon, si mohou prohlédnout například zdejší akropoli, která se zde zachovala. K té se dá dostat pěšky, nebo se také můžete nahoru nechat vyvézt, pokud vám nevadí, že si něco připlatíte. Součástí expozice, kterou si můžete v akropoli prohlédnout, jsou zachovaná kasárna. Můžete také navštívit i chrám zasvěcený bohu Dionýsovi, a pozůstatky Trajánova chrámu, který byl ve své době dominantní a impozantní stavbou. V dnešní době není zachován celý, ale byl již podroben částečné rekonstrukci. Najdete zde také knihovnu, která byla postavena v roce 170 před n. l. V době svého vzniku patřila mezi největší knihovny na světě. Turisté také určitě ocení Velký oltář, který je zasvěcen bohu Diovi, a který je známý především díky pověsti, jíž je opředen. Pověst totiž říká, že každému, kdo se trefí mincí na hlavici sloupu nacházejícího se uprostřed studny, se splní to nejtajnější přání.

Akropole v dávných časech byla umístěna ve velmi prudce svažujícím se terénu, který nakonec posloužil i ke stavbě mohutného divadla. Návštěvníci zde, na úpatí akropole, najdou také Červený chrám, který byl zasvěcen bohu Serapidovi panovníkem Hadriánem, který nastoupil na římský trůn po Trajánovi. Ačkoliv byl tento chrám v pozdějších letech přestavěn na křesťanskou baziliku sv. Pavla, najdeme zde pořád znaky římské architektury a celý chrám je ve velmi dobrém stavu.

Zajímavosti v okolí

Jestliže se vydáte směrem na jihozápad od starověkého města Pergamon, můžete najít starobylé lázeňské město s chrámem. To dostalo své jméno po bohu Asklepion, který byl synem boha Apollóna a podle pověsti byl tak schopný a šikovný, že ho bůh Zeus raději zabil pomocí blesku. Znakem tohoto hrdiny byla hůl ovinutá hadem a tento znak je nyní znakem nejen jeho, ale také lékařů a lékárníků v dnešní době. Tyto lázně v dávných dobách byly s městem Pergamon spojeny takzvanou „svatou cestou“. Právě v Asklepionově chrámu byla v období starověkého Říma zřízena lékařská škola. Chrám se vyznačuje kruhovým půdorysem. Jestliže si rádi aktivně odpočinete a máte rádi poznávání přírody a nových míst, můžete se vydat na klidnou a příjemnou procházku od Asklepionova chrámu do přírody. Zvolit můžete také cestu podzemním tunelem, která je velmi tajemná, ačkoliv zde není žádný důvod k obavám. Procházka vás může zavést až ke svatému prameni, který se nachází u malého amfiteátru.

Náhodné fotky z vašich cest

Cappadochia_7
Istambul_12
Turecko_6
Istambul_2