Side

Side je přímořské letovisko, které se rozkládá přibližně 75 kilometrů od oblíbeného města Antalya. Turistický rozvoj zde začal pouze před několika desítkami let, v dnešní době ovšem většina příjmů zdejších obyvatel pochází právě z turismu. Letovisko Side se stalo oblíbeným místem pro dovolené spousty lidí, přijíždí sem každoročně mnoho turistů z Evropy, ale také z dalších koutů světa. Ačkoliv dřív bylo město Side pouze malou vesničkou, která se zabývala především rybolovem, v současné době je toto město pro svou oblíbenost velmi rušné. Nudit se tu rozhodně nebudete, můžete zde v nočních hodinách tančit v klubech či barech, které jsou otevřeny až do časných ranních hodin. Jestliže máte raději klidnější zábavu, můžete si odpočinout na krásných rozlehlých plážích nebo se koupat v úžasné průzračné vodě Středozemního moře, která nikdy není studená. V centru města si můžete na památku zakoupit zboží, klenoty či náramky z mnoha krámků se suvenýry, které jsou zde roztroušeny. Jestliže se ale vydáte do jiných částí města, dýchne na vás pravá autentická atmosféra Turecka, kterou lze mezi stánky a krámky stěží vychutnat. Chcete-li pobýt i jinde než právě v tomto městečku, nabízí se vám velká řada letovisek Turecké riviéry. 

Památky

Ačkoliv Side je místo ideální pro dovolenou, návštěvníci sem jezdí především proto, že se zde nachází naleziště antického města Side. Ti, kdo mají rádi historii, budou jako v ráji, protože kromě moře a sluníčka zde na ně čeká také velký kus historie. Nejzachovalejší a nejzajímavější částí ruin je především zdejší amfiteátr. Jeho kapacita byla určena pro 15 000 diváků. Tento amfiteátr patří svými rozměry mezi největší turecká divadla a také proto je turisty velmi vyhledáván. Vznik tohoto divadla se datuje přibližně několik let před naším letopočtem, ačkoliv v průběhu dějin došlo k nejrůznějším přestavbám a změnám, zejména v římském období. Došlo v té době také k rozšíření amfiteátru. Amfiteátr ovšem není jedinou památkou, naproti němu totiž můžeme najít například muzeum, které bylo zbudováno na místě bývalých lázní. V muzeu si můžete prohlédnout artefakty, které pochází právě z tohoto archeologického naleziště. Expozice není umístěna pouze do budovy, turisté si artefakty mohou prohlížet i venku v muzejní zahradě. Ačkoliv se zde nachází mnoho zajímavého, muzeum nebývá nikdy přeplněné, takže jeho prohlídku si můžete v klidu vychutnat.

Kulturní turistické atrakce

Kromě amfiteátru se zde turisté mohou těšit i na další památky. Nedaleko muzea totiž můžete obdivovat i byzantské městské hradby, jako i byzantskou baziliku. Známá je rovněž tzv. Arkádová cesta, na které si můžete všimnout několika původních mozaik. V malé vzdálenosti od přístavu Side mohou turisté také navštívit pozůstatky dvou chrámů, které se zde nacházejí, z nichž jeden byl zasvěcen bohyni moudrosti Athéně a druhý slunečnímu bohu Apollónovi. Původ těchto staveb se datují od 2. století n. l. Nejkrásnějším zážitkem pro vás může být prohlídka těchto rozvalin zejména ve večerních hodinách či při západu slunce. V tomto denním čase totiž celé místo oplývá velmi zvláštní a jedinečnou atmosférou, kterou byste si neměli nechat ujít. Protože město Side patří mezi největší letoviska v Turecku, turisté si mohou být jisti, že zde bude zajištěn veškerý komfort, jaký si budou přát. Můžete se opalovat na několik kilometrů dlouhé pláži s čistým pískem. Protože vstup do vody není nijak prudký, je toto místo vhodné i pro rodiny s dětmi. Jestli máte rádi historii, památek je tu velké množství, a pokud ne, vystačíte si s koupáním v moři a sluněním na pláži. Můžete rovněž využít široké nabídky vodních sportů.

Náhodné fotky z vašich cest

Istambul_13
Cappadochia_9
Myra_2
Myra_6